Forgótőke visszapótlása – így nevezte az egyik tranzakció közleményében a tartozásai fedezésére megszerzett pénzeket az a csaló, akit a BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály nyomozói 16 rendbeli csalás bűntett elkövetésével gyanúsítanak. A férfi a bűncselekményeket hol egy közintézmény, hol egy alapítvány, de nem egyszer ismerősei sérelmére követte el. A változatos csalási módszereken túl volt olyan eset is, amikor a saját édesanyja lakását adta bérbe több embernek, természetesen csak addig, amíg az átvert bérlőjelöltek át nem adták neki az első havi lakbért és kauciót - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
A 34 éves férfi a nyomozás adatai szerint jelentős adósságokat halmozott fel, és tartozásait bűnös úton szerzett pénzekből próbálta meg fedezni. Ismerőseit 2021. júniusában kecsegtető ajánlattal kereste meg. Azt állította, hogy egy telekommunikációs cégnél nagykereskedelmi értékesítőként dolgozik és beosztása révén jelentős kedvezménnyel tud készülékeket szerezni. Később olyan befektetés lehetőségével kért pénzt ismerőseitől, hogy a telekommunikációs cég egyik üzletének bezárása miatt a megmaradt árukészletet kedvező áron fel tudná vásárolni, majd azt magasabb áron továbbértékesíteni. Így garantált hasznot azoknak, akik pénzt kölcsönöztek neki. A férfi ezzel a módszerrel 4 millió forintot csalt ki hat ismerősétől.
Két héttel később S. Nándor egy közintézménybe ment be, és az informatikai osztály munkatársának adta ki magát. Otthonosan mozgott az intézményben és értett is az ott használt átutalási rendszer kezeléséhez, mert korábban dolgozott olyan munkakörben, ahol készségszinten elsajátította annak használatát. Látogatását azzal indokolta, hogy az átutalási rendszer használatához szükséges kártyák hitelesítését, és a rendszer karbantartását kell elvégeznie. Ott megszerezte a belépéshez szükséges kódokat, egy számítógépről pedig közel 39 millió forintot utalt át egy folyószámlára. A nyomozás adatai alapján a csaló a közintézménytől kicsalt pénzből próbálta kártalanítani korábban átvert ismerőseit.
Ugyanebben a hónapban a férfi egy alapítványt és annak elnökét is megkárosította, 1,4 millió forintot tudott megszerezni azzal az ürüggyel, hogy laptopok beszerzéséhez – melyeket egy cégnek kíván tovább értékesíteni – befektetésre lenne szüksége. Akkor az alapítványnak a számítógépek eladásából 2,8 millió forint hasznot ígért, valamint az elnöknek egy külön gépet is ajánlott, melyért cserébe még 300 ezer forintot átvett.
A rendőrök S. Nándor az utolsó bűncselekmény elkövetését követően pár nap alatt elfogták, a bíróság pedig előbb letartóztatásba helyezte, majd 2022. januárjában bűnügyi felügyeletét rendelte el.
S. Nándor pár hónappal később informatikai tudását ismét csalásra használta, egy másik fővárosi intézmény dolgozóit verte át régi munkájából adódó szakértelmével, és az intézmény átutalási rendszerébe bejutva 47 millió forintot utalt át a bankszámlájára. Ebben az időszakban egy másik csalárd módszerrel is pénzszerzésre törekedett, édesanyja lakását hirdette meg kiadó albérletként, ám a bérlőjelöltek lakhatáshoz nem jutottak, mert a megállapodás és az albérletért kért pénz felmarkolása után S. Nándor különböző okokra hivatkozva mégsem adta át a lakást. A sértetteket itt is hamarosan felkereste, és a közintézménytől kicsalt pénzből próbálta őket kárpótolni. A férfi számításába azonban hiba csúszott, mivel a rendőrök ekkor már ismét a nyomában voltak és a kártalanításra szánt pénzt is lefoglalták. A férfi megpróbált elbújni a hatóságok elől, azonban a 2022. augusztusában a BRFK nyomozói egy fővárosi hotelben elfogták és őrizetbe vették. Azóta is letartóztatásban van.
A gazdasági nyomozók S. Nándor közel 31 millió forintot tudtak vagyonvisszaszerzés keretében lefoglalni.
A Budapest Rendőr-főkapitányság Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály a férfi ellen kétrendbeli információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntett, és 14 rendbeli csalás bűntett megalapozott gyanúja miatt folytatta le a büntetőeljárást. A nyomozók az eljárási cselekményeket lefolytatták, az iratokat pedig átadták az illetékes ügyészség részére. (Fotó: police.hu)
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON !