A Mi Hazánk megreformálná az oktatást és a tanárképzést

Az oktatás és a tanárképzés átfogó reformját sürgette csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján Dúró Dóra, a Mi Hazánk Mozgalom elnökhelyettese.

A politikus szerint számadatokkal bizonyítható, hogy mindkét terület válságban van, hiszen a rendszer 2008-as egységesítése óta "a kompetenciamérés eredményei soha ilyen rosszak nem voltak", a nyolcadikosok kétötödének szövegértése az alapszintet sem éri el, a ráta ráadásul nő, ahogy az elsősök bukási aránya is.

A tanárhiányról szólva hangsúlyozta: a tanév elején kétezer új pedagógus állt munkába, míg ötezren távoztak a pályáról, azaz tovább fokozódott a tanárhiány.

Az, hogy kilencezer elsőéves hallgatóból majd csak kevesebb, mint kétezer áll munkába, önmagában mutatja, hogy rendszerszintű probléma van a pedagógusképzésben - jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a pálya nem vonzó.

Dúró Dóra a helyzet okai között említette a koronavírus-járvány idején elrendelt iskolabezárásokat, valamint azt, hogy "az integráció erőltetése is megbukott".

A politikus szerint az alapképességek fejlesztésére kellene fektetni a hangsúlyt óvodás és alsó tagozatos korban, a tanárok és diákok túlterheltségét pedig a tananyag csökkentésével lehetne mérsékelni, valamint a rendszert hozzá kellene igazítani a digitalizáció miatt "megváltozott készségű nemzedék" jelentette feladathoz. (MTI)