Hozzávalók 5 - 6 főre
A leveshez
- 600 g marhalábszár
- 60 g sertészsír
- 1 db zöld hegyes erős paprika
- 1 db paradicsom
- 6 - 8 gerezd fokhagyma
- 200 g hagyma
- 2 l alaplé
- 1 púpozott ek pirospaprika
- 1 púpozott ek őrölt kömény
- 1 szál fehérrépa
- 1 szál sárgarépa
- 1 db zellergumó + a zöldje (kisebb)
- 1 ½ l víz
- 600 g krumpli (tisztítva)
A csipetkéhez
- 100 g liszt
- 1 csapott tk só
- 1 db tojás (M-es)
Elkészítés
Az alföldi gulyásleves elkészítéséhez a marhalábszár tisztításával kezdünk. Levágjuk a faggyús, inas részeket, de a kékes hártyák eltávolítása felesleges, mert a belőle kioldódó kollagéntől csak élvezetesebb lesz a levesünk. A tisztítás során képződő nyesedékből alaplevet főzünk: egy lábasba tesszük, felöntjük 2 liter vízzel, és a később használt zöldségek lehámozott héjával együtt összeforraljuk.
A leves elkészítéséhez a felforrósított zsírban lepirítjuk a félbevágott paprikát és paradicsomot. Mikor a paradicsom szép piros színei a karamellizálódástól megbarnulnak, belenyomjuk a fokhagymát, majd mehet utána a finomra vágott vöröshagyma is. Addig kell így pirítani, míg az egésznek bronzos színe lesz.
Felöntjük egy merőkanálnyi alaplével, majd ha visszaforrt, megszórjuk a pirospaprikával, és a köményt is hozzáadjuk. Valamint mi ilyenkor tesszük bele az ízlés szerinti mennyiségű csípős paprikát is.
Magas fokozaton, a többi alaplé hozzáadásával, legalább fél órát így pároljuk az alapot. Azért használjuk az alaplevet már az elején, hogy a húst így egy ízletes, tartalmas alapban tudjuk elkészíteni, ami így tökéletesen átveszi ezt a koncentrált ízt.
5-6 cm-es kockákra vágjuk a lábszárat – vegyük figyelembe, hogy a mérete pont a felére csökken a főzés során –, és az alapba dobjuk a húst. Kb. 3-3,5 órát főzzük, közepes fokozaton, rendszeresen belekeverve.
Ha már puha a hús, sózzuk és borsozzuk, hozzáadjuk a kockára vágott zöldségeket és a zellerzöldet. A főzésnek ebben a szakaszában már nagyon kevés folyadék van a húson, látszólag inkább pörkölt sűrűségű, így fel kell önteni kb. 1,5 liter forró vízzel, figyelembe véve, hogy 4-6 személyre készítjük az ételt, fejenként kb. 300 ml folyadékkal kalkulálva. Ha felforrt, mehet bele a burgonya is.
A csipetkéhez a 100 gramm lisztet, a sót, és a legalább M-es méretű tojást összegyúrjuk, tíz percre letakarjuk, majd elkészítjük a csipetkét, amit lisztezett felületre gyűjtünk. Amikor már a krumpli is majdnem puha, mehet a levesbe a csipetke is, és két-három perc forralás után kész is az egész! (Fotó és recept: Street Kitchen)