Jön a teljesítményértékelési rendszer: fizetéscsökkentéssel büntetnék a nem megfelelően teljesítő tanárokat

Az új pedagógusi teljesítményértékelési rendszer idén ősszel tervezett bevezetését követően, 2025 szeptemberétől lesz lehetőségük a munkáltatóknak, így például a tankerületi központoknak arra, hogy egy bizonyos határon belül csökkentsék azoknak a pedagógusoknak a bérét, akik az értékelés során alacsony szinten teljesítettek – derült ki a Belügyminisztérium (BM) a Népszava érdeklődésére küldött válaszából. Az utóbbi hónapokban több egymásnak ellentmondó információ jelent meg arról, hogy az új értékelési rendszer alapján lehet-e majd bérelvonással “ösztönözni” egyes pedagógusokat a jobb teljesítmény elérésre, ezért is kértük a helyzet tisztázását a szaktárcától.

A BM közölte: a jövő ősszel induló tanévtől a munkáltatók az alacsony szintű teljesítményt nyújtó pedagógusok illetményét a rendeleti sávhatár alatt, de még a törvényi sávhatáron belül állapíthatják meg. A fizetésekről egyrészt a pedagógusok új életpályájáról szóló törvény, közismertebb nevén a státusztörvény rendelkezik, amely a tanárok besorolásától függően állapítja meg a sávhatárokat. Például egy Pedagógus I. fokozatba tartozó tanár bérezésének alsó határa bruttó 410 ezer forint, egy Pedagógus II. besorolásúé bruttó 430 ezer forint. A törvény azonban lehetőséget ad arra, hogy a kormány rendeleti úton ettől eltérő sávhatárokat állapítson meg.

Idén januártól, uniós források felhasználásával 32,2 százalékos átlag béremelést ígértek a tanároknak, amelyről már kormányrendelet is megjelent. A tervek szerint így például a Pedagógus I. besorolású tanárok bére minimum bruttó 538 ezer forint, a Pedagógus II. fokozatba tartozóké bruttó 555 ezer forint lesz.

A teljesítményértékelés szempontjából mindez azt jelenti, ha mondjuk egy Pedagógus I. besorolású tanár bérét rendeletileg bruttó 538 ezer forintban állapítják meg, de később nem ér el megfelelő pontszámokat a teljesítményértékelés során, fizetését 2025 szeptemberétől a törvényben meghatározott alsó határig, vagyis bruttó 410 ezer forintig lehet csökkenteni.

A BM tavaly decemberben közzétett egy koncepciót a tanérbéremelésről, amelyben egy bekezdés arról szól, hogy a pedagógusok havi illetménye „a teljesítményértékelés eredménye miatt alacsonyabb összegben nem határozható meg”. Ezzel szemben a teljesítményértékelés ugyancsak decemberben megjelent rendelet-tervezetében az áll, hogy a munkáltató igenis dönthet az „illetmény-eltérítésről”.

A legutóbbi tervezetből az is kiderült, a korábbihoz képest változott annak a meghatározása, kik számítanak majd kiemelkedő, átlagos és gyengén teljesítő tanároknak. Az értékelés során különböző szempontok figyelembevételével összesen 100 pontot lehet majd szerezni; akik minimum 80 pontot elérnek, ők a kiemelkedőek; 50-79 pont között átlagos a teljesítmény; 50 pont alatt pedig alacsony, vagy ahogy a tervezet fogalmaz, „fejlesztendő teljesítményszintű” a pedagógus. Az értékelést a tanárok esetében az igazgató, az igazgató esetében pedig a fenntartó képviselője végzi majd. A rendszert idén szeptembertől vezetik be, de az első évben még nem lesz „illetmény-eltérítés”, ahogy már írtuk, arra 2025 szeptemberétől lesz lehetőség.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON !