Szeptembertől a „használatukban korlátozott tárgyaknak” minősülnek az iskolákban a telekommunikációs eszközök, különösen a mobiltelefonok, valamint a kép- vagy hangrögzítésre és internetelérésre alkalmas eszközök - írta meg a Népszava.
Az alapszabály szerint ezeket minden tanítási nap elején le kell majd adniuk a diákoknak és csak a nap végén kaphatják vissza. Az erről szóló rendelet csütörtök éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben. Továbbá nem lehet bevinni az iskolákba a közbiztonságra különösen veszélyes eszközöket és a 18 évnél fiatalabbak számára törvény szerint nem értékesíthető termékeket, ezek tiltott tárgynak minősülnek.
A rendelet szerint a mobilokat és más korlátozott tárgyakat az intézmény házirendjében meghatározott elzárt helyen kell tárolni. Ugyanakkor külön engedéllyel lehet használni őket, például oktatási célokra, de ehhez a pedagógusoknak minden esetben rögzíteni kell az iskolai tanulmányi rendszerben, a KRÉTA-ban a használat célját és időtartamát.
Ha valakinél tiltott tárgyat találnak, azt is át kell adni a pedagógusoknak, akik szükség esetén a szülőt, az iskolaőrt, vagy akár a rendőrséget is értesíthetik.
A mobiltelefonok iskolai használatának korlátozását a kabinet azzal indokolta, hogy a mobilozás eltereli a diákok figyelmét a tanulásról és csökkenti az oktatási teljesítményt. A korlátozással egyébként a legtöbb szakmai szervezet egyetért, de a megvalósításról már különbözőek a vélemények. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) jobbnak tartotta volna, ha a diákok maguknál tarthatják az eszközöket, de csak kikapcsolt állapotban, elkobozni pedig csak akkor lehetne, ha valaki mégis engedély nélkül használja a tanórán. A PSZ szerint a leadott eszközök biztonságos tárolása, használatuk engedélyezése további adminisztrációs terheket jelent az iskoláknak és a tanároknak. Több száz diák okostelefonja jelentős értéket képvisel és az iskola felelőssége, hogy azokat mindenki sértetlenül visszakapja.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azon a véleményen van, értelmetlen az okoseszközök rendeleti korlátozása, továbbra is az intézmények saját hatáskörében kellene hagyni a szabályozást. Bár a kormány társadalmi és szakmai egyeztetést is folytatott, az észrevételeket figyelmen kívül hagyták, a rendeleten lényegében semmit nem változtattak.