Több mint 7 millió forintot csalt ki egy miskolci nőtől a „Szíriában békefenntartóként szolgáló jóképű katona”

A Miskolci Rendőrkapitányságon csalás miatt folyik nyomozás ismeretlen tettessel szemben. 

A csaló márciusban ismerkedett meg egy közösségi oldalon áldozatával, egy miskolci nővel. Az elkövető bizalmi kapcsolatot épített ki vele a napi üzenetváltások során. Rövid idő elteltével a „Szíriában békefenntartóként szolgáló, kifelyezetten jóképű katona” anyagi segítséget kért a nőtől. Arra hivatkozott, hogy nagyobb összegre és arany ékszerekre tett szert külföldön, és annak érdekében, hogy ezeket postázni tudja, pénzre van szüksége. Az első utaltatásokat újabb és újabb kérések követték, így az asszony összesen 7,4 millió forintot utalt át ismeretlen személyeknek. Egy idő után gyanús lett, hogy becsapták, ezért feljelentést tett a rendőrségen. A nyomozás az ügyben jelenleg is folyik.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály szakemberei szerint a romantikus csalók számtalan módszert kitalálnak, hogy megszerezzék áldozatuk pénzét. Az online világ ugyanis jó lehetőséget teremt számukra, hogy az ismeretlenség homályában, esetleg egy hamis profil mögé rejtőzve, kitalált történettel cserkésszék be kiszemeltjüket. A romantikus csalókra jellemző, hogy a közösségi oldalakon kezdeményeznek beszélgetést, és akár heteken vagy hónapokon keresztül építgetik a bizalmi kapcsolatot.

Melyek a gyanús jelek?

  1. Ha valaki rövid ismeretség után azt mondja, hogy odavan, sőt, túlzottan rajong Önért.
  2. Az üzenetek megfogalmazása semmitmondó, általánosságokat tartalmaz.
  3. Ha intim képeket vagy videót kér Öntől!
  4. Megpróbál a bizalmába férkőzni, és rávenni Önt arra, hogy küldjön neki pénzt, ajándékot, vagy adja meg bankkártyájának vagy netbankjának belépési adatait.

Megelőzési praktikák:

  • Legyen nagyon óvatos, hogy mennyi személyes információt oszt meg magáról a közösségi médiában és a párkereső oldalakon!
  • Mindig gondoljon a lehetséges veszélyekre! A csalók a legismertebb online oldalakat használják.
  • Ne kapkodja el a dolgokat, tegyen fel Ön is kérdéseket! Keressen rá az illető fotójára és a profiljára, hogy szerepel-e más oldalakon is!
  • Figyeljen a helyesírási és a nyelvtani hibákra, a következetlenségekre és a kifogásokra, például, hogy a csaló kamerája nem működik!
  • Ne osszon meg kompromittáló dolgokat magáról, amikkel később megzsarolhatják!
  • Legyen óvatos, ha pénzt kérnek Öntől! Soha ne utaljon, ne adja meg kártya- vagy online banki adatait, és ne küldjön másolatot okmányairól!

Ha mégis áldozattá vált:

  • Értesítse a rendőrséget! Jelentse be az ingyenes 112-es segélyhívó számon!
  • Ha tudja, mentse el a beszélgetések tartalmát!
  • Jelezze a problémát azon a párkereső oldalon is, ahol a csalóval kapcsolatba lépett!
  • Ha megadta a banki adatait, azonnal értesítse a pénzintézetet, és tegyen feljelentést a rendőrségen!