Ukrajnában 2024 eleje óta 8185 családon belüli erőszakkal kapcsolatos büntetőeljárás indult Ukrajnában, ami 80%-kal több, mint 2023-ban volt, az elkövetők több mint 60%-a katona – jelentette ki a karpat.in.ua Irina Surhno, a Legfőbb Ügyészség családon belüli erőszakkal foglalkozó osztályának vezetője
Surhno elmondta, hogy 2024 októbere óta több mint 5000 személy lett családon belüli erőszak áldozata, a többségük nő és gyermek. Szerinte a probléma súlyosbodását a háború okozza. „Arra kérek mindenkit, hogy az ilyen eseteket ne hallgassa el, hanem forduljon a hatóságokhoz segítségért. Jelenleg azon dolgozunk, hogy az erőszakos esetek kivizsgálását áldozatközpontúbbá tegyük” – tette hozzá.
A legfontosabb az újbóli traumatizálódás megelőzése, a nyomozati cselekmények minimalizálása, a bűncselekmény tényével és az áldozatokkal kapcsolatos információk bizalmas kezelése. „Sok áldozat továbbra is együtt él a bántalmazóval, és nem kér segítséget, mert az erőszakot személyes problémának tekinti. Az ilyen esetek eltitkolása azonban súlyosabb következményekkel járhat” – jegyezte meg az osztályvezető.
A családon belüli erőszak áldozatai a rendőrségtől vagy speciális forródrótokon kérhetnek segítséget: 15-47 – a kormánynak a családon belüli erőszak megelőzésére szolgáló forródrótja; 116-123 (mobiltelefonról történő hívás esetén) és 0800-500-335 (vezetékes vonalról) – a családon belüli erőszak, az emberkereskedelem és a nemi diszkrimináció megelőzésére szolgáló országos forródrót; 116-111 (mobiltelefonról történő hívás esetén) vagy 0800-500-225 (vezetékes vonalról) – országos forródrót gyermekek és fiatalok számára; 0800-213-103 – ingyenes jogi segítségnyújtás rendszerének kapcsolattartó központja.
Kapcsolatba lépés esetén az áldozatok szakmai tanácsot és tájékoztatást kaphatnak az elérhető segítségről, beleértve az orvosi, szociális és jogi támogatást. Emellett az erőszakot átélt ukránok számíthatnak ideiglenes menedékre is.
Dmitro Lubinec emberi jogi biztos szerint 2024 első felében az ukránok 97 000 alkalommal jelentettek családon belüli erőszakot. A rendvédelmi hatóságok augusztus végéig 1521 büntetőeljárást indítottak családon belüli erőszak miatt.
Ihor Klimenko belügyminiszter szerint a családon belüli erőszakot elkövetők több mint 60%-a katona. Ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a harcosok pszichológiai rehabilitációjára, miután visszatértek a frontról.