Hatalmas üzlet Ukrajnában a háború elől menekülő férfiak kizsákmányolása

Ukrajnában a háborús frontvonalakon tapasztalható egyre súlyosabb emberhiány miatt sok férfi keresi a módját, hogy elkerülje a katonai szolgálatot. A Telegram-csatornákon aktív embercsempészek révén egyre többen próbálnak illegálisan kijutni az országból - írta a Magyar Nemzet.

A Telegramon aktív embercsempész hálózatok nyíltan kínálják szolgáltatásaikat, biztosítva a biztonságos határátlépést jelentős összegekért. A csempészek különféle lehetőségeket kínálnak: háromezer euróért olyan útvonalakat ajánlanak, amelyekkel állítólag észrevétlenül át lehet lépni a határon, míg ötezer euróért kis csoportokban szerveznek utazásokat a mezőkön és erdőkön keresztül. A teljes biztonságot kínáló lehetőségek ára akár 14 ezer euró is lehet. Az útvonalak célpontja jellemzően Románia vagy Moldova.

A Welt am Sonntag német lap hét hónapos nyomozása során hat férfival is beszélt, akik elrejtőztek a besorozás elől vagy illegálisan elhagyták Ukrajnát. A kutatás rávilágít arra, hogy a mozgósítás elkerülése körül virágzó üzlet alakult ki.

Sok hadköteles talál illegális kiutat a szolgálat elkerülésére, míg mások az ukrán rendszerben tátongó réseket használják ki – például felsőoktatási beiratkozásokkal nyerve időt.

A hadseregben nagy a felháborodás azokkal szemben, akik elkerülik a besorozást. A fronton harcolók elhagyatottnak érzik magukat, miközben Kijevben és más városokban mintha nem változott volna semmi a háború ellenére. Roman Grescsuk, egy frontvonalon harcoló tüzértiszt szerint szükséges lenne csökkenteni a sorozási korhatárt és megemelni a harci eredmények után járó jutalmakat, mivel sokakat a halálfélelem és az állami ellátás iránti bizalmatlanság tántorít el.

Az ukrán kormány különböző megoldásokkal igyekszik katonai utánpótlást szerezni az orosz–ukrán háborúban. Kézenfekvő lenne a fiatalok besorozása, azonban sokan vagy elhagyták már az országot, vagy a rendszerbe épített kiskapukat kihasználva képesek elkerülni a harcot.

A helyzet megoldása érdekében az ukrán politikai és katonai vezetésnek szembe kell néznie a sorozással járó feszültségekkel és az embercsempészet jelentette kihívásokkal. A konfliktus fokozódása és a folyamatos emberhiány kezelése sürgető feladatok, hiszen ezek a tényezők nemcsak a háború kimenetelét, hanem Ukrajna jövőbeni stabilitását is befolyásolják. A hadköteles korú férfiak tömeges elvándorlása és rejtőzködése komoly társadalmi és katonai kérdéseket vet fel, amelyek megoldása hosszú távú, átfogó stratégiai megközelítést igényel.