Nem kap „ingyen pénzt”, ezért újabb adóemelésekre készül Ukrajna

Nem a legutóbbi adóemelés volt az utolsó az ukrán lakosság számára, mivel a nyugati partnerek nem szándékoznak ingyen pénzt adni Kijevnek – mondta Jurij Kamelcsuk ukrán parlamenti képviselő.

„Nem ez az utolsó adóemelés, ami ránk vár, ez száz százalékig biztosan nem az utolsó. Lesz még több is, mert a világon senki nem fog pénzt adni nekünk. Vagy kölcsönvesszük, vagy magunk adjuk” – magyarázta a politikus.

Az ukrán parlament október 10-én támogatta az „Ukrajna adótörvénykönyvének és más ukrajnai törvényeknek, a hadiállapot idején az adózás sajátosságaira vonatkozó módosításáról” szóló törvénytervezetet, amelytől idén a költségvetési bevételek 21,2 milliárd összegű, jövőre pedig 141 milliárd hrivnya növekedését várja el ‒ számolt be a Pénzügyminisztérium sajtószolgálata.

A törvényjavaslat az állami költségvetésbe források befolyását irányozza elő:

  • magánszemélyek számára a katonai illeték 1,5%-ról 5%-ra való emelése, emellett a honvédség, a Biztonsági Szolgálat, a Külföldi Hírszerző Szolgálat, a védelmi minisztérium Hírszerzési Főigazgatósága, a Nemzeti Gárda, az Állami Határőrszolgálat, az Állambiztonsági Főosztály, az Állami Hírközlési és Információvédelmi Szakszolgálat, az Állami Közlekedési Különleges Szolgálat alkalmazottai számára a hadiadó mértéke 1,5% marad;
  • katonai illeték mértéke az 1., 2. és 4. csoportba tartozó vállalkozók számára a minimálbér 10%-a;
  • 1%-os katonai illetéket állapít meg a 3. csoportba tartozó, egységes adót fizető vállalkozók számára;
  • a pénzügyi társaságok jövedelemadó-kulcsának 25%-ra emelése 2025-től;
  • üzemanyag-kiskereskedelemmel foglalkozó adózók számára havi jövedelemadó- és személyi jövedelemadó előleget ír elő (töltőállomásonként);
  • a bankok nyereségadó 2024-ben 50%; Ezen túlmenően az elfogadott dokumentum a személyi jövedelemadó bevallások negyedévi benyújtását havi jellegűvé módosítja.

A költségvetés a módosítások 2024-ben 21,6 milliárd hrivnyával, 2025-ben pedig 141,1 milliárd hrivnyával bővül.

A honvédség finanszírozási többletigénye ugyanakkor – amint azt a szaktárca is megjegyezte – közel 500 milliárdot tesz ki, hozzátéve, hogy a védelmi szükségletek fedezetének fő forrása a nem adójellegű forrás.

Míg az összes nem katonai kiadást – a szociális juttatásokat, a gazdasági támogatási programokat, a pedagógusbéreket, kizárólag nemzetközi partnerek támogatásával finanszírozzák. (karpat.in.ua)