A Salk Biológiai Tanulmányok Intézetének szakemberei és az Edinburghi Egyetem kutatóival együttműködve egy „második generációs” órát fejlesztettek ki, amelyik a szájüregben, az arc belsejéből összegyűjthető sejtekben található metilációs adatokon alapul - írja a hvg.hu. A kutatók CheekAge-nek nevezték el a módszerüket (a cheek magyarul arcot jelent), amelyről állítják, hogy pontosan megjósolható vele a halálozás kockázata. A CheekAge-et egyébként úgy képezték, hogy a metiláció hányadát körülbelül 200 ezer helyen vetették össze az egészségre és az életmódra vonatkozó általános pontszámokkal – mindez a fiziológiai öregedés feltételezett különbségeit tükrözi.
A kutatók – akik a Frontiers in Aging folyóiratban foglalták össze észrevételeiket – úgy gondolják, hogy a CheekAge felülmúlja az első generációs órákat, amelyeket a véradatokat tartalmazó adatkészletekkel képeztek. Azt is hozzátették, hogy az a tény, hogy az arcsejteken edzett epigenetikus órájuk előre jelezte a mortalitást, arra utal, hogy a szövetekben gyakoriak a halálozási jelek. Kutatásuk azt is sugallja, hogy egy egyszerű, nem invazív steril vattapálca is hatékony eszköz lehet az öregedési folyamat tanulmányozásában és nyomon követésében.
A jövőbeli kutatások célja annak tisztázása, hogy a halálozáson kívül milyen egyéb összefüggésekre lehetne fényt deríteni a CheekAge segítségével. Ilyen lehet az életkorral összefüggő betegségek feltárása vagy az egészséges élet időszakának tartama.