Akkreditált „integritásérzékenyítő tréninget” szervez pedagógusoknak a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) Korrupciómegelőzési Főosztálya, amelyre november 5-éig lehet önként jelentkezni – értesült a Népszava. A 30 órás képzésre nemrég a tankerületi központok hívták fel a tanárok figyelmét.
A laphoz eljutott tájékoztató szerint a tréning célja „olyan élményalapú módszerek” átadása, amelyek elősegítik „a belülről fakadó szabálykövetés, a megfelelő értékrend és etikus viselkedési formák” kialakításához és megerősítéséhez szükséges kompetenciák fejlesztését, valamint a korrupció társadalmi jelenségének megismerését. További cél, hogy a pedagógusok képessé váljanak az Integritással kapcsolatos érzékenyítő iskolai program elnevezésű, általános és középiskolai szakmai napok megtartására.
A képzéseket Budapesten tartják november 13-15. és 28-29. között, a résztvevőknek szállást és étkezést biztosítanak. A Népszava érdeklődött az NVSZ-nél, pontosan milyen témák merülhetnek fel a képzés, valamint az iskolai szakmai nap során.
Válaszukban azt írták, az általános iskolásoknál például a sportszerűség, a jogtalan előny, az árulkodás és a segítő jelzés közötti különbség, vagy a barátság és annak határai lehetnek a tárgyalt témák, a középiskolásoknál viszont már megjelenik maga a korrupció, hiszen ők már maguk is találkozhatnak a jelenséggel akár egy vizsgán vagy tanfolyamon.
A pedagógusokat arra készítik fel, hogy játékos, interaktív formában ismertessék meg ezeket a helyzeteket a gyerekekkel, hogy az adott szituációban megfelelő döntést hozhassanak. „A játékos módszerekkel a gyerekek megismerik a korrupció egyéni és társadalmi következményeit, hogy a rövid távú nyereség milyen károkkal jár. A felkészítésen kitérünk a kommunikáció fontosságára, technikáira, illetve számos dilemmahelyzetet mutatunk be” - írták.
Az NVSZ tájékoztatásából az is kiderült, hogy a programot még 2019-ben dolgozták ki, az eddigi képzéseken összesen 50 pedagógus vett részt, az idei novemberi alkalmakra pedig már szinte minden hely elkelt.
"A pedagógusoknak hasznosabb lenne, ha olyan képzésekre jelentkezhetnének, ahol például a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatásáról, fejlesztéséről tanulhatnának. Antikorrupciós képzésekre előbb a tankerületi központok munkatársait kellene küldeni" - vélekedett a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, felidézve: az utóbbi időben több olyan esetre derült fény, amikor vezető beosztású tankerületi dolgozók keveredtek korrupciós ügyekbe. Totyik Tamás azt is kifogásolta, hogy a képzéseket egy állami szerv végzi; szerinte ezt jobb lenne az államtól független civil szervezetekre bízni.