Sokba került a bútorvásárlás: az ismeretlen „vásárló” 4,4 millió forintot utalt el egy Tolna vármegyei nő számlájáról

A napokban tett feljelentés egy Pakshoz közeli településen élő nő, aki internetes piactéren hirdette meg feleslegessé vált bútorait. Még a hirdetés feladásának napján jelentkezett is potenciális vásárlóként egy idegen. Megegyeztek az eladási árban, majd a vevő emailben küldött egy megerősítő üzenetet, hogy a szállítmányozó cég utalhassa majd el a vételárat, amit ő már befizetett. Ezután egy újabb internetes felületre vitte a link a gyanútlan eladót, ahol látszólag kiválasztotta a saját bankját és megadta adatait. A chat során egy felugró ablakban látni vélte, hogy sikeres tranzakció történt, majd megszakadt a folyamat. Néhány órával később lépett be a netbankjába, hogy ellenőrizze, valóban átutalták-e a bútorok árát. Ekkor szembesült a szomorú ténnyel, hogy a megtakarítását két részletben egy idegen számlára utalták tovább. Sem a vásárlási limit felemeléséhez, sem az utalásokhoz nem kellett a közreműködése, azt a csalók önállóan intézték.

Ez a csalástípus nagyon gyakori - írja a police.hu. Jellemzően adategyeztetésre, fizetési késedelemre, hátralék befizetésével kapcsolatos felszólításra, csomagátvételi határidő hosszabbításra, vagy mint ebben az esetben – online piactéren történő termék megvételére állítólagosan átutalt összeg átvételére hivatkozva – bankszámla, vagy bankkártyaadatok megadására szólítják fel a megcélzott ügyfeleket.

Az adathalász linkek segítségével a banki oldalakhoz megtévesztésig hasonlító weboldalra irányítják az ügyfeleket adathalászat céljából, vagy távoli elérést biztosító, rosszindulatú szoftvert telepítenek az eszközre.

Mire figyeljen, hogy ne váljon csalás áldozatává?

  • Kezelje óvatosan a kéretlen üzeneteket, hívásokat! Minél sürgetőbb az üzenet, vagy hívás, legyen annál gyanúsabb!
  • A szolgáltatók nem kérnek e-mailben, telefonon és SMS-ben bizalmas információkat, banki adatokat és azonosítókat! Az ilyen módon kapott azonnali fizetési felszólításoknak ne tegyen eleget!
  • A szolgáltatók nevében küldött üzenetek tartalmát, feladóját is ellenőrizze! Ne kattintson meggondolatlanul! Ne utaljon, csak ha ellenőrizte a megadott számlaszámot!
  • Ha eladni akar, ne adja meg a bankkártya adatait! A pénz fogadásához erre nincs szükség!
  • Ne telepítsen idegenek kérésére távoli elérést biztosító programot az eszközeire!

Ha mégis csalás áldozatává vált, jelezze számlavezető bankjának, és tegyen feljelentést a rendőrségen. Kollégáink a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordítanak a megelőzésre és az online térben történt csalások felderítésére.