Ez a csalástípus nagyon gyakori - írja a police.hu. Jellemzően adategyeztetésre, fizetési késedelemre, hátralék befizetésével kapcsolatos felszólításra, csomagátvételi határidő hosszabbításra, vagy mint ebben az esetben – online piactéren történő termék megvételére állítólagosan átutalt összeg átvételére hivatkozva – bankszámla, vagy bankkártyaadatok megadására szólítják fel a megcélzott ügyfeleket.
Az adathalász linkek segítségével a banki oldalakhoz megtévesztésig hasonlító weboldalra irányítják az ügyfeleket adathalászat céljából, vagy távoli elérést biztosító, rosszindulatú szoftvert telepítenek az eszközre.
Mire figyeljen, hogy ne váljon csalás áldozatává?
- Kezelje óvatosan a kéretlen üzeneteket, hívásokat! Minél sürgetőbb az üzenet, vagy hívás, legyen annál gyanúsabb!
- A szolgáltatók nem kérnek e-mailben, telefonon és SMS-ben bizalmas információkat, banki adatokat és azonosítókat! Az ilyen módon kapott azonnali fizetési felszólításoknak ne tegyen eleget!
- A szolgáltatók nevében küldött üzenetek tartalmát, feladóját is ellenőrizze! Ne kattintson meggondolatlanul! Ne utaljon, csak ha ellenőrizte a megadott számlaszámot!
- Ha eladni akar, ne adja meg a bankkártya adatait! A pénz fogadásához erre nincs szükség!
- Ne telepítsen idegenek kérésére távoli elérést biztosító programot az eszközeire!
Ha mégis csalás áldozatává vált, jelezze számlavezető bankjának, és tegyen feljelentést a rendőrségen. Kollégáink a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordítanak a megelőzésre és az online térben történt csalások felderítésére.