A felnőttek megtakarítási magatartása a gazdasági ciklusokat tükrözi, az általánosiskolás-korú gyerekek ugyanakkor stabilan jó eredményeket produkáltak, a középiskolások eredményei pedig évek óta kiválóak - közölte a Pénziránytű Alapítvány az MTI-vel pénzügyi személyiségtesztjeinek adatai alapján.
A Pénziránytű Alapítvány pénzügyi személyiségtesztjeinek kitöltésével bárki képet kaphat arról, hogy melyek a pénzügyi erősségei, hiányosságai, így egyebek mellett arról is tájékozódhat, hogy megfelelő-e a megtakarítási magatartása. A felnőtteknek, középiskolásoknak és gyerekeknek készült teszteket eddig már több mint 70 ezren töltötték ki - ismertette az alapítvány.
Az adatok szerint a 2008-as válságot követő kilábalási időszak végére a felnőttek 86 százaléka ért el magas megtakarító pontszámot, majd 2018-ra ez az arány 70 százalékra csökkent. A Covid-válság miatt ismét folyamatos volt az emelkedés, egészen az idei 88 százalékos értékig.
Ezzel szemben az általánosiskolás-korú gyerekek stabilan jó eredményeket produkáltak, 86-90 százalék közötti értékekkel. A legbíztatóbb tendencia, hogy a középiskolások eredményei évek óta kiválóak, 96 százalékuk megtakarítási pontszáma minden évben magas - jelezte az alapítvány.
A közleményben felhívták a figyelmet: a pénzügyi tudatosság fejlesztését érdemes már gyermekkorban, játékos, szórakoztató módon elkezdeni. Ezt a célt szolgálja a Pénziránytű Alapítvány és a Pénzmúzeum 1-6. osztályosoknak meghirdetett pályázata. A Megtakarítás, ahogyan én látom című pályázatra november 25-ig küldhetik el kreatív, ötletes, kézzel készített plakátjukat a Pénziránytű Iskolahálózat intézményeinek diákjai. Minden korosztályban a 10 legötletesebb pályázatot, így összesen 30 alkotást díjaznak a szervezők.