A Pannónia Program jobb és népszerűbb, mint az Erasmus - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter az origo.hu hírportálon megjelent interjúban.
Hankó Balázs kiemelte, a Pannónia Program "jobb logikájú", mint az Erasmus, mivel a teljes világra szól, valóban top egyetemekre lehet eljutni általa, és nem kell halasztani, hiszen teljes kreditet ad, ráadásul magasabb az ösztöndíj is.
A program népszerűségét bizonyítja, hogy míg az Erasmust egy félév alatt nagyjából kétezren vették igénybe, a Pannónia Programmal az első félévben háromezren jutottak vagy éppen most jutnak el egyetemekre, a tanév végére pedig akár a nyolcezret is sikerülhet elérni - mondta a miniszter.
Hankó Balázs szerint "amit Brüsszel a magyarokkal tesz Erasmus és Horizont ügyben, azt gonoszságnak lehet csak nevezni".
Úgy fogalmazott: "azt hangoztatják, hogy vallásra, nemzeti hovatartozásra való tekintet nélküliek a döntéseik, ezt mindenkin számon is kérik, de lássuk tisztán, hogy azért büntetnek bennünket, mert magyarok vagyunk." Hozzátette: "frusztráló, amit Brüsszel művel, hiszen igaztalan és minden jogalapot nélkülöző".
Kiemelte, az Európai Bizottság is leírta, hogy amit eddig kért, azt teljesítette Magyarország, mégis újabb kifogásokat és akadályokat állítanak elénk, például az alapítványok esetében valamennyi fenntartott szervezetre, azaz az egyetemek vezető testületeire is összeférhetetlenségi szabályokat akarnak bevezetni Brüsszelből. Azaz Brüsszelből akarják megmondani, kik lehetnek a magyar egyetemek vezetői.
"Úgy tűnik, mintha azért lennénk bűnösök, mert magyarok vagyunk. Ez a hozzáállás próbálja belénk nevelni a bűnös nemzet képét, amit már jól ismerünk a történelemből. Ezért kell még erősebbnek lennünk és büszkének maradnunk arra, hogy magyarok vagyunk" - mondta Hankó Balázs.
Arra a felvetésre, hogy hat egyetem most megpróbálja az igazságot kiperelni Brüsszelből, úgy reagált, ha az Európai Bíróságon még számít az igazság, akkor a magyar egyetemek megnyerik a pert.
Hankó Balázs hangsúlyozta, a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban jelentős fejlődést mutatnak, 12 egyetem van a világ legjobb öt százalékában, a Semmelweis Egyetem a legjobb egy százalékban van, az Állatorvostudományi Egyetem világ TOP 150-es a szakterületén, a Debreceni Egyetem pedig az elmúlt években 400 helyet lépett előre. Az biztos, hogy mindez a sikeres új modellnek köszönhető - jelentette ki a miniszter.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy van egy mérőszám, amelyben alulteljesítünk: ez pedig a reputáció, más néven "Brüsszel-faktor", amikor ideológiai alapon adnak pontot az egyetemeknek.
De ettől függetlenül a magyar felsőoktatás vonzó, hiszen immár második éve több mint 100 ezren nyernek felvételt, minden második diák vidékre - fűzte hozzá.
Hankó Balázs elmondta azt is, hogy mindeközben "szakképzési nagyhatalom is lettünk, a világ tizedik helyén állunk", minden második diák duális szakképzésben vesz részt.
Őket segíti a kibővült ösztöndíjrendszer, valamint a január 1-től induló munkáshitel - ismertette a tárcavezető.
A magyar tudományos életről Hankó Balázs azt mondta, Krausz Ferenc Nobel-díjas professzorral együtt építik "a magyar tudomány aranycsapatát", elindult a Bajnokok hazahívása program, és jövőre tovább erősítik a kiváló magyar kutatók támogatását, valamint vannak közös terveik a tehetséggondozásban is.
Idén 312 milliárd forint pályázatot írtak ki kutatásra és innovációra, megduplázták a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program pályázati forrásait, azaz a kiváló kutatók pályázati támogatása elérte a 100 millió forintot, megújul a kutatói szervezet, jövőre 18 milliárd forinttal több jut bérre, és rendezték az MTA ingatlanok kérdését is, amelyre 80 milliárd forintot biztosítottak - ismertette a miniszter.
Európa és Magyarország versenyképességével kapcsolatban azt mondta, szeretnék azt a magyar modellt bemutatni, amely szerintük alapja lehet egy erős Európának.
"De erős Európa csak akkor lesz, ha erős nemzetek lesznek. Erős nemzetek pedig akkor lesznek, ha versenyképes és családokra fókuszáló, demográfiai szempontból is erősödő nemzeteink lesznek" - hangoztatta Hankó Balázs.
A családtámogatásokkal kapcsolatban közölte, hogy a családi adókedvezményt két lépésben megduplázzák, vidéki otthonfelújítási programot indítanak, 35 évre emelik a babaváró támogatás igénybevételének korhatárát a nők esetében, megduplázták a bölcsődei férőhelyeket, ősszel elindult a bölcsődei támogatási program, jövőre pedig 3754 milliárd forintot fordítanak családtámogatásra.
Nyugdíjtámogatásként 7200 milliárd forint áll rendelkezésre, "és akarjon bármit is Brüsszel és az itteni embereik, igenis lesz 13. havi nyugdíj" - jelentette ki a tárcavezető.
Hankó Balázst kérdezték a kulturális támogatásokról, amelyre a miniszter Európában kiemelkedőként jellemzett.
Arra a felvetésre, hogy baloldali médiumok állítása szerint személyesen lépett közbe, hogy bizonyos független társulatok ne kapjanak állami támogatást, Hankó Balázs úgy reagált: "a struktúrából teljesen természetesen adódik, hogy a miniszternek joga van az adott művészeti terület vezetőiből létrejövő kollégiumok döntését megfontolásra visszaküldeni. Ezt tettem, éltem a szabályok adta jogkörömmel".
Megjegyezte ugyanakkor, hogy voltak olyan pályázatok, amelyeket a kollégium másodjára is megszavazott, és ezeket utána ő is aláírta. (MTI/Fotó: Máthé Zoltán)