Magyarországon nemcsak a nyugati országokhoz, hanem a térségünkhöz képest is boldogtalanabban az emberek – derül ki az NN Biztosító közleményéből a 24.hu cikke szerint. Kutatásuk alkalmával több mint ezer főtől kérdezték meg, hogy egy tízes skálán mennyire érzik magukat boldognak.
A kérdésre összesen 11 országból – Magyarországról, Szlovákiából, Csehországból, Lengyelországból, Romániából, Törökországból, Észtországból, Hollandiából, Görögországból, Belgiumból és Japánból – érkezett válasz. Az eredmények szerint Magyarország átlagos boldogságpontszáma 5,4, amely elmarad térségünk többi országáétól.
Szlovákiában és Lengyelországban ugyanis 5,9, Romániában és a cseheknél pedig 6,4 lett a pontszám. Ráadásul boldogságunk csökkenő tendenciát mutat: a három évvel ezelőtti boldogságpontszámhoz képest idén 0,3 ponttal alacsonyabb lett a magyar átlag.
Hogy mennyire érezzük magunkat boldognak, számos tényezőtől függ. Szerepet játszik az életkor is, jellemzően a 18–34 éves korosztály adta a legmagasabb boldogságpontszámot, amelyet az 50–64 éveseké követett. A legkevésbé boldog generáció a 65 év felettieké, akiket a 35–49 éves korosztály követ.
Az életkor mellett a pénzügyi biztonságérzet is jelentős mértékben hozzájárul a boldogsághoz. A kutatás szerint azok, akiknek van legalább hathavi félretett pénzük, jóval boldogabbnak érezték magukat, mint azok, akik nem rendelkeznek tartalékkal.