Bassár el-Aszad volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és menedékjogot kapott Oroszországban - közölte egybehangzóan a TASZSZ és a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség egy Kreml-beli forrásra hivatkozva.
"Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek. Oroszország humanitárius megfontolások alapján menedékjogot adott nekik" - mondta a TASZSZ-nak a tisztségviselő.
Hozzátette: Moszkva mindig is a politikai rendezés pártján állt és szükségesnek tartja, hogy az ENSZ égisze alatt újrainduljanak a tárgyalások a szíriai helyzet rendezéséről.
"Orosz hivatalos személyek kapcsolatban állnak a szíriai fegyveres ellenzék képviselőivel, amelynek vezetői garantálták az orosz katonai bázisok és diplomáciai létesítmények biztonságát Szíria területén" - hangsúlyozta a Kreml-forrás.
Reményét fejezte ki, hogy folytatódni fog a politikai párbeszéd a szíriai nép érdekei és az Oroszország és Szíria közötti kétoldalú kapcsolatok fejlődése érdekében.
Előzőleg az orosz külügyminisztérium közölte, hogy Aszad a szíriai fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Oroszország nem vett részt ezeken a tárgyalásokon. A minisztérium emellett arra hívott fel minden érintett felet, hogy tartózkodjon az erőszak alkalmazásától, és a kormányzással kapcsolatos kérdéseket politikai eszközökkel oldja meg.
A Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal megmutatja a rezsim támogatói, Oroszország és Irán gyengeségét is - írta vasárnap az X-en Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
"Az EU prioritása a térség biztonságának garantálása. Együtt fogunk működni minden konstruktív partnerrel Szíriában és a régióban" - tette hozzá.
Mint bejegyzésében írta, szoros kapcsolatban áll a régió minisztereivel."Szíria újjáépítésének folyamata hosszú és bonyolult lesz, és minden félnek készen kell állnia a haladást szolgáló együttműködésre" - hangsúlyozta.
Antonió Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke ugyancsak az X-en azt írta: "Bassár el-Aszad diktatúrája mérhetetlen szenvedést okozott, bukása által új lehetőség nyílik a szabadság és a béke megteremtésére a szíriai nép számára."
"A kegyetlen Aszad-diktatúra összeomlott" - írta Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke az X-en.
Véleménye szerint "ez a történelmi változás a térségben lehetőségeket kínál, de nem veszélytelen."
"Európa készen áll arra, hogy támogassa a nemzeti egység megőrzését és egy olyan szíriai állam újjáépítését, amely az ország minden kisebbségét védi. Kapcsolatba lépünk az európai és regionális vezetőkkel, és figyelemmel kísérjük a fejleményeket" - erősítette meg.
Iszlamista felkelők vasárnapra virradóra bejelentették Damaszkusz elfoglalását és az elnök 24 éves uralmának megdöntését. Bassár el-Aszad ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból.
Üdvözölte Bassár el-Aszad szíriai elnök uralmának megdöntését vasárnap a brit miniszterelnök is.
Sir Keir Starmer a Downing Street által ismertetett rövid nyilatkozatában példátlannak nevezte "az elmúlt órák és napok szíriai fejleményeit", és úgy fogalmazott: "a szíriai nép túl hosszú ideig szenvedett Aszad barbár rezsimjének uralma alatt".
London üdvözli Aszad eltávolítását a hatalomból, folyamatos kapcsolatban áll térségbeli partnereivel és szorosan figyelemmel követi a szíriai helyzet alakulását - áll Starmer nyilatkozatában.
A munkáspárti miniszterelnök szerint a brit kormány most arra összpontosítja figyelmét, hogy Szíriában a politikai megoldás kerüljön előtérbe, és sikerüljön helyreállítani a békét és a stabilitást.
Starmer közölte: London felszólítja az összes érintett csoportot a polgári lakosság és a nemzetiségi kisebbségek védelmére, és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy az alapvető fontosságú segélyszállítmányok már a következő órákban eljussanak a legveszélyeztetettebb csoportokhoz. (MTI)