Az Európai Unió Bírósága csütörtöki ítélete értelmében a tagállamoknak joguk van visszavonni az átmeneti védelmet az ukrajnai lakóhelyüket elhagyni kényszerülő, ám Ukrajnában a háború kitörésekor állandó tartózkodási engedéllyel nem rendelkező személyektől.
A luxemburgi testület döntése értelmében az a tagállam, amely az uniós jog által előírtakon túl e védelmet kiterjesztette személyek bizonyos kategóriáira, visszavonhatja tőlük az említett védelmet anélkül, hogy megvárná az uniós jog alapján biztosított átmeneti védelem megszűnését.
Az ítéletet Hollandiával kapcsolatban hozták, ahol az előző kormány - már ügyvivői státuszban - márciusban úgy döntött, nem nyújt tovább védelmet azon harmadik országbelieknek - például diákoknak -, akik az ukrajnai háború kitörése idején csupán ideiglenes ukrán tartózkodási engedéllyel rendelkeztek.
A holland államtanács, valamint az Amszterdamban eljáró hágai bíróság ekkor kérdéseket terjesztett az Európai Unió Bírósága elé arra vonatkozóan, hogy a tagállam megszüntetheti-e az ilyen körülmények között biztosított fakultatív védelmet, és amennyiben igen, milyen módon
A bíróság csütörtöki döntése azt is jelenti, hogy ezek az emberek elesnek Hollandiában a többi között az önkormányzati lakások lehetőségétől, valamint elveszítik az oktatási rendszerben mind ez idáig élvezett kedvezményeiket - jegyzi meg az NL Times című holland hírportál.
Az EU-s bíróság ugyanakkor továbbra is kötelezi az uniós tagállamokat arra, hogy védelmet nyújtsanak azon, az ukrajnai háború nyomán lakhelyüket elhagyni kényszerülő ukrán állampolgároknak és családtagjaiknak, hontalanoknak és családtagjaiknak, illetve olyan, harmadik országbeli személyeknek és családtagjaiknak, akik valamilyen más okból jogosultak menekültstátuszra, valamint minden olyan hontalannak és harmadik országbelinek, aki rendelkezik állandó ukrajnai tartózkodási engedéllyel, az utóbbiaknak azonban csak abban az esetben, ha valamilyen oknál fogva nem tudnak hazatérni.
Az EU az ukrajnai háború kitörése nyomán vezetett be átmeneti védelmi mechanizmust az ukrajnai lakóhelyüket elhagyni kényszerülők esetében. (MTI)