Éves ki nem vett szabadság: meddig használható fel, és mikor kérhetjük a kifizetését?

Azok a munkavállalók, akik a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartoznak, rendelkeznek alapszabadsággal és pótszabadsággal. Az alapszabadság minden munkavállaló számára összesen 20 nap. Erre jön még a pótszabadság, amelynek mértéke függ az életkortól, a gyermekek számától vagy például, hogy fogyatékkal élő gyermeket nevel-e valaki. A szabadnapok száma tehát elég egyszerűen meghatározható, de mi lesz a ki nem vett szabadság sorsa? Átvihetjük-e a következő évre vagy kérhetjük helyette, hogy kifizesse a munkáltató?

A munkavállalót megillető szabadságot alapvetően az adott évben ki kell adni. A vonatkozó szabályok szerint nem lehetséges, hogy a munkáltató nem adja ki a szabadságokat. De az sem játszik, hogy a munkavállaló tolja maga előtt a szabadságot és nem veszi ki a napokat. Lehetnek ugyan kivételek, de főszabály szerint a ki nem vett szabadságok nem vihetők át a következő évre - írja a hóvége.

Ez a gyakorlatban például azt is jelenti, hogy ha valaki augusztusban kezd egy új munkahelyen, akkor időarányosan ugyan, de december 31-ig ki kell vennie a neki járó szabadnapokat.

A ki nem vett szabadság kivételes esetben átvihető a következő évre, ha például egy munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött. Ilyenkor a következő év március 31-ig még átvihetők az előző évről maradt szabadságok.

Előfordulhat, hogy hosszabb táppénzre kerül vagy szülési szabadságra megy a munkavállaló. Ilyenkor nem lehet az adott évben kiadni a szabadságot. Ezekben az esetekben az ok megszűnésétől számított 60 napon belül kell kiadni a szabadságokat.

Van még egy lehetőség a szabadságot következő évre történő átvitelére, méghozzá, ha a szabadságolás időszaka mondjuk 2024. december 28-án kezdődik és 2025. január 5-ig tart egybefüggően. Ilyenkor a bent ragadt szabadságok átkerülnek a következő évre, csakhogy nagyon kell figyelni, hogy egybefüggő szabadságként vehető csak ki, illetve a következő évben kiadott napok nem haladhatják meg az öt munkanapot.

A munkavállaló és a munkáltató arról is megállapodhat, hogy az életkor után járó pótszabadságokat a munkáltató az esedékesség évét követő év végéig adja ki.

A ki nem vett szabadság kifizetése egy esetben lehetséges, mégpedig a munkaviszony megszűnése esetén. Ilyenkor a munkáltatónak a ki nem adott szabadságokat (időarányosan) pénzben meg kell váltania. Más egyéb esetben nem lehet pénzben megváltani a ki nem vett szabadságokat. 

Abban az esetben tehát, hogyha egyik évben a munkáltató nem adja ki az összes szabadságot, úgy az „halmozódik” mindaddig, amíg a munkaviszony meg nem szűnik. Ekkor azonban minden, munkaviszony alatt ki nem adott és munkavállalónak járó szabadság megváltása követelhető.

Felmerül a kérdés, hogy mi történik, ha valaki nem vette ki mégsem időben a szabadságait. Sokan azt gondolják ilyenkor egyszerűen elvesznek a ki nem vett szabadnapok, de ez nem így van. 

A munkáltató felelőssége, hogy a szabadságokat időben kiadja a szabályoknak megfelelően. A szabadságot ki kell adni, még akkor is, ha arra a törvényi előírások betartásával már nem kerülhet sor – foglalja össze az erthetojog.hu