Joe Biden amerikai elnök csaknem minden, szövetségi bíróság által halálra ítélt bűnöző esetében enyhítette a büntetést tényleges életfogytig tartó börtönre - jelentette be a Fehér Ház hétfőn.
Hivatala közleménye szerint a januárban leköszönő elnök minden idők legnagyobb, egyetlen döntéssel meghozott kegyelmi intézkedését hozta most meg, ami összehangban van a büntetőjog reformjára vonatkozó törekvéseivel.
Az elnök meggyőződése szerint Amerikában meg kell szüntetni a halálbüntetés alkalmazását szövetségi bűncselekmények esetében, kivétel a terrorizmus és gyűlölet által kiváltott tömeggyilkosságok - olvasható a közleményben.
A közlés szerint, a hétfőn meghozott kegyelmi intézkedés ezzel összhangban nem vonatkozik a Boston Maratonon 2014-ben elkövetett robbantás életben maradt elkövetőjére, Dzsohar Carnajevre, valamint Robert Bowersre, aki 2018-ban 11 embert ölt meg egy zsinagógánál Pittsburghben, valamint Dylan Roofra, aki 2015-ben rasszista indíttatásból lelőtt kilenc afroamerikai hívőt egy templomnál, a dél-karolinai Charlestonban.
A Fehér Ház közleménye világossá teszi: a döntéssel Joe Biden meg akarta akadályozni azt, hogy a hivatalba lépő, Donald Trump vezette kormány kezdeményezze a halálos ítéletek végrehajtását, és emlékeztet arra, hogy a 2021-ben hivatalba lépett demokrata párti elnök felfüggesztette a szövetségi bűncselekményre kiszabott halálos ítéletek végrehajtását.
A Fehér Ház közleménye arra is rámutat, hogy Joe Biden hivatali ideje alatt - időarányosan - minden elődjénél több bűncselekmény elkövetőjét részesítette teljes, vagy részleges kegyelemben, az ítélet törlése, vagy enyhítése formájában.
Hangsúlyozták, hogy az elnök december első felében egyetlen döntéssel 1500 ember ítéletét enyhítette, ami az amerikai politika- és jogtörtént legkiterjedtebb egyszeri kegyelmi döntése.
Joe Biden december elején saját fiát, Hunter Bident is kegyelemben részesítette két bűncselekményben, valamint mentesítette minden, 2014. január 1-je és 2024. december 1-je között tett cselekményének jogkövetkezménye alól. (MTI/Fotó: EPA/CNP pool/Ron Sachs)