Még károsabb lehet a cigaretta, mint eddig gondolták

A cigarettázás még jobban lerövidíti a várható élettartamot, mint azt eddig gondolták az orvosok – írja a The Guardian az Egyesült Királyság egészségügyi minisztériuma megbízásából készült kutatás adatai alapján. A University College London (UCL) kutatói ugyanis arra jutottak: egyetlen egy cigaretta elszívása átlagosan 20 percet vesz el egy ember életéből, így egy doboz elfüstölése már csaknem közel hét órával rövidítheti meg a szenvedélyükről lemondani nem képeseket.

Az elemzés szerint, ha egy napi 10 szálat, tehát féldoboznyi cigarettát szívó dohányos január 1-jén leszokna, január 8-ig már nyer egy teljes életnapot, február 5-ig egy plusz hetet, míg augusztus 5-ig egy egész hónapot, 2025 végre pedig már 50 napot. – Az emberek általában tisztában vannak azzal, hogy káros a dohányzás káros, de annak mértékét már hajlamosak alábecsülni – mondta Dr. Sarah Jackson, az UCL alkohol- és dohánykutatócsoportjának vezető munkatársa. Kiemelte, hogy azok a dohányosok, akik képtelenek lemondani a szenvedélyükről, csaknem egy értékes évtizedet veszítenek el az életükből.

A Népszava szerint a statisztikai adatok megerősítik, ami már korábban is ismert volt: a dohányzás a világ egyik vezető, de megelőzhető betegség- és haláloka, amely a hosszú távú dohányzó emberek akár kétharmadával is végez idejekorán. – A cigarettázás évente megközelítőleg 80 000 halálesetet okoz az Egyesült Királyságban, csak Angliában a rák okozta halálesetek negyedét teszik ki a pusztító következmények. A dohányzás abbahagyása minden életkorban előnyös, de minél hamarabb „lép le valaki a halállépcsőről”, annál hosszabb és egészségesebb életre számíthat – vonhatók le a legfrissebb kutatás következményei.