Perceken belül, gyorsan és pontosan jelzi a szívrohamot egy új eszköz

A szívroham megállapítása nem egyszerű feladat, ugyanis a tünetek eltérhetnek a pácienseknél. Bár az idő kritikus tényező, meg kell várni azokat a laboratóriumi értékeket (a szívizomkárosodásra utaló biomarkereket), amelyek egyértelműsíthetik a diagnózist. Az ilyen eredményekre azonban legalább egy-két órát kell várni - írja a hvg.hu.

Ezért is ígéretes a John Hopkins Egyetem kutatóinak fejlesztése, ugyanis percek alatt kimutatja ezeket a biomarkereket, még akkor is, ha ezek csak nagyon alacsony koncentrációban vannak jelen a vérben. Egy nanostrukturált felületű chipről van szó, amelyben a fém (arany) és a dielektrikum (szilícium-dioxid) ötletes kombinációja javítja az elektromos és a mágneses jeleket a Raman-spektroszkópiai elemzés során. A Raman-spektroszkópia a kémiai elemzés egy hatékony módszere: átfogó információt nyújt egy anyagról a lézer hullámhosszainak széles skáláját használva. Ebben az esetben a vércseppben lévő biomarkerek gyors felismerésére szolgál.

A kísérleti eredmények alapján az eszköz elég érzékeny ahhoz, hogy jelezze azokat a szívroham-biomarkereket, amelyeket a jelenlegi tesztek egyáltalán nem, vagy csak sokkal később észlelnek egy roham során. 5–7 perc alatt ad eredményt, és a kutatók szerint pontosabb és megfizethetőbb is, mint a jelenlegi módszerek.

A következőkben a vérvizsgálat további finomítását és a nagyobb klinikai vizsgálatokba történő bevonását tervezik. Noha a tesztet gyors diagnosztikai munkára hozták létre klinikai környezetben, adaptálható kézi eszközzé, amelyet az elsősegélynyújtók használhatnának a helyszínen, vagy akár majd otthon is az emberek. Mi több, a fertőző betegségek és a rák biomarkereinek kimutatására is átalakítható.