A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a német gazdaság válságos állapota fékezi a hazai ipart

A kormány azon dolgozik, hogy megerősítse a hazai ipart, melyet a német gazdaság válságos állapota fékez - hangsúlyozta a legfrissebb iparstatisztikai adatokhoz fűzött elemzésében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Felhívták a figyelmet arra, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 novemberében az ipari termelés volumene naptárhatástól megtisztítva az előző év azonos időszakához képest 2,9 százalékkal mérséklődött. Az előző hónaphoz viszonyítva pedig 1,6 százalékkal csökkent.

Az NGM megerősítette korábbi véleményét, miszerint a hazai ipar teljesítményét külső tényezők húzzák vissza: a magyar gazdaság nem tudja magát függetleníteni Németország politikai és gazdasági válságának - elsősörben az autóiparon keresztül érkező - negatív hatásásaitól.

Ugyanakkor pozitívumként értékelhető, hogy egyre többen szorgalmazzák az elektromos autózás uniós szintű támogatását, köztük Olaf Scholz német kancellár, és Markus Söder bajor miniszterelnök - jegyezte meg az NGM.

Leszögezték: a magyar gazdaság fundamentumai stabilak és jól teljesítenek: 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére emelkedett. Több mint egy éve folyamatosan nőnek a reálbérek és dinamikusan bővül a kiskereskedelmi forgalom.

Mindezek mellett tavaly a hazai turizmus is egyre kiemelkedőbb teljesítményt nyújtott. 2024 első 11 hónapjában 10,7 százalékkal több vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, mint 2023 azonos időszakában, míg a vendégéjszakák száma 5,6 százalékkal nőtt - sorolta a minisztérium.

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy fellendítse a hazai ipar teljesítményét. Ehhez járul hozzá a kormány családok és vállalkozások segítését célzó, 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterve is.

Mint felidézték, a kormány az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program keretében 1400 milliárd forintnyi forrással, többek között kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k termelékenységének növelését, ezáltal pedig a magyarországi ipar teljesítményének helyreállítását.

A közeljövőben megvalósuló gigaberuházások, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP, vagy az EcoPro új lendületet adhatnak az iparnak, emellett kulcsszerepet játszhatnak a gazdaság növekedésében - fűzte hozzá az NGM.