Érettségi vagy OKJ-s bizonyítvány? - Százezrekért árult kiváló minőségű hamis okiratokat egy győri testvérpár

Testvérpár a papírbiznisz csúcsán. Lezárták a nyomozást a több száz rendbeli okirat-hamisítással gyanúsított győri férfiak ellen. Könnyen szerzett képesítések reményét árulták azoknak, akik nem akarták az iskolapadot koptatni. Az „üzleti modell”: bárki megszerezhette álmai okmányát néhány százezer forintért, érettségi bizonyítványt, szakmai képesítést vagy jogsit - írta a Zsaru Magazin.

A hamisítókat nemcsak azok keresték fel, akik az érettségit akarták „megspórolni”, hanem olyanok is, akik hiányszakmában kívántak elhelyezkedni, vagy egy magasabb fizetéssel járó beosztást céloztak meg. A testvérek érettségi bizonyítványokat, kozmetikusi és óvodai, bolti vezetői képesítéseket hamisítottak, valamint különböző szakmunkáspapírokat kínáltak: például hegesztő, masszőr és edző. Olyan is volt, aki az állatorvosi asszisztensi képzést szerette volna elvégezni, de érettségi híján. Neki is segítettek. Elkészítették az érettségi bizonyítványát. Az árak 100–400 ezer forint között mozogtak, attól függően, milyen végzettség kellett. A papírok annyira élethűek voltak, hogy még a legszigorúbb ellenőrzéseken is átmentek. A hamisítók mindenre ügyeltek, hogy az okmányok hitelesnek tűnjenek. Egy idős, egykor könyvkötéssel foglalkozó férfit kértek fel a bizonyítványok elkészítésére. Az iskolai bélyegzőket meghamisították vagy megszerezték, és utánajártak a szakmai tanfolyamok kódjainak is.

– A gyanúsítottak nemcsak várták, hogy az ügyfelek megtalálják őket, hanem aktívan keresték is a lehetőségeket. Megpróbálták felkutatni azokat az embereket, akiknek jól jöhetett a képesítés – magyarázza Varga Gábor alezredes, a Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányság Vizsgálati Osztályának vezetője. – Iskolákat látogattak meg, ahol a tanulóknak felajánlották, hogy van egy „gyorsabb módja” is a végzettség megszerzésének. Ha megtudták, hogy valaki megbukott egy vizsgán vagy abbahagyott egy tanfolyamot, azonnal a közelébe férkőztek, és felajánlották a „segítségüket”. De felkeresték az építkezéseken a segédszakmunkásokat is, és szakmunkásképzős bizonyítványt kínáltak fel nekik, amivel több fizetés jár. Az üzleti stratégia részeként még kedvezményeket is biztosítottak azoknak, akik ismerőseiknek is ajánlották őket.

A testvérek sikerszériájának azonban vége szakadt. A lebukás oka ironikus módon nem egy képesítési papír volt, hanem egy hamis szlovák jogosítvány. Az egyik vásárlójuk rutinellenőrzés során mutatta be a hamis vezetői engedélyt, amit a hatóságok hamar kiszúrtak. Innen jutottak el a testvérpárhoz.

– A rendőrök 2022 áprilisában igazoltattak egy férfit, akinél hamis szlovák vezetői engedélyt találtak – meséli Purger Gábor alezredes, a Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányság kiemelt fővizsgálója. – Ekkor kezdtünk el nyomozni, mert feltételeztük, hogy az elkövetők több okmányt is hamisítottak. A szálak végül a győri testvérpárhoz vezettek. A kutatás során 30 hamis bizonyítványt, bélyegzőket, a lefoglalt számítógépen további közel száz nyers bizonyítványt, valamint profi nyomdai eszközöket is találtunk.

Végül 107 olyan esetet derítettek fel a zsaruk, amikor hamis bizonyítványt vásároltak tőlük. Volt közöttük olyan gyanúsított is, akinél négyféle szakmai bizonyítványt találtak. A rendőrök kérdésére, hogy miért volt szükség ennyire, azt felelte: „Hogy legyen, soha nem lehet tudni, mikor lesz szükségem valamelyikre.”

M. Miklóst (49) és M. Tamást (41) közokirat-hamisítás bűntettével gyanúsítják. Jelenleg szabadlábon védekeznek.