Ezek az árulkodó jelek, hogy kémprogram van a telefonodon

A modern technológia világában a telefonok feltörése és megfigyelése sajnos egyre gyakoribb probléma. Legyen szó adatlopásról, kémkedésről vagy akár kormányzati megfigyelésről, a kémprogramok komoly veszélyt jelentenek - írja a hóvége.

Árulkodó jelek: honnan tudom, hogy kémprogram van a telefonomon?

Az egyik legfontosabb jel lehet, hogy gyorsan merül az akkumulátor és hamar túlmelegszik a készülék. Ha a telefonod szokatlanul gyorsan lemerül vagy rendszeresen felmelegszik, az arra utalhat, hogy a háttérben egy kémprogram fut. Ezek az alkalmazások folyamatosan terhelik a készüléket, adatokat gyűjtenek és továbbítanak.

Egyes kémprogramok erednényezhetnek szokatlan SMS-eket a készüléken. Ha olyan üzeneteket veszel észre a telefonodon, amelyeket látszólag te küldtél, de biztosan nem tetted, akkor az intő jel lehet.

Utolsóként pedig a megnövekedett adathasználatot említi a hóvége. A kémprogramok folyamatosan adatokat küldenek a támadók számára, ami megemelkedett mobilinternet-forgalomban is megmutatkozik. Így az adatforgalmad folyamatos ellenőrzésével lehet sejtésed arról, hogy fut-e kémprogram a telefonodon.

Hogyan kerülhet kémprogram a telefonodra?

Kémprogram többféleképpen kerülhet a telefonodra. Az egyik módszer a biztonsági rések kihasználása, amikor egy program a felhasználó tudta nélkül települhet, egyszerűen a készülék sebezhetőségeit használva ki. Egy másik gyakori módszer az adathalász linkek használata: ha rákattintasz egy gyanús linkre, amelyet például e-mailben vagy SMS-ben kapsz, a kémprogram automatikusan letöltődhet a készülékedre. Ritkán előfordulhat az is, hogy az App Store-ban vagy a Google Play Áruházban olyan alkalmazások jelennek meg, amelyek kémprogramokat tartalmaznak.

Mit tehetsz, ha kémprogramot észlelsz?

  • Használj víruskeresőt: Tölts le egy megbízható vírusvédelmi alkalmazást, és futtass le vele egy keresést. Az alkalmazásboltban egyszerűen a „víruskereső” szóra keress rá.
  • Frissítsd az operációs rendszert és az alkalmazásokat: Az újabb verziókban gyakran kijavítják a régi biztonsági hibákat, így meggátolhatják a kémprogramok működését.
  • Távolítsd el a gyanús alkalmazásokat: Nézd át a telefonodra telepített alkalmazásokat, és töröld azokat, amelyekre nem emlékszel, hogy mikor vagy miért telepítetted.
  • Ellenőrizd az iCloud- vagy Google-fiókodhoz kapcsolt eszközöket: Ha ismeretlen eszközt találsz, akkor távolítsd el az engedélyezett eszközök listájáról. Használj kétlépéses hitelesítést a fiókod biztonságának növeléséhez.
  • Töröld a böngészési előzményeket és sütiket: A sütik segítik a böngészési élményt, de adatlopásra is felhasználhatók, így érdemes bizonyos időközönként törölni őket.
  • Gyári beállítások visszaállítása: Ha minden más megoldás kudarcot vall, állítsd vissza a telefont a gyári állapotába. Ez radikális, de hatékony lépés a kémprogramok eltávolítására.
  • Cseréld le a jelszavaidat: Még ha sikerült is eltávolítani a kémprogramot, mindenképp változtasd meg a jelszavaidat, különösen azokat, amelyeket a telefonon tároltál. Itt is fontos, hogy ahol lehetséges, ott állíts be kétlépéses hitelesítést.

Hogyan előzd meg a kémprogramok települését?

A legfontosabb, hogy soha ne kattints ismeretlen linkekre. Legyen szó e-mailben vagy SMS-ben kapott üzenetről, mindig ellenőrizd a feladót, és csak megbízható forrásból származó linkeket nyiss meg. Ügyelj arra is, hogy kizárólag hivatalos forrásból (App Store, Google Play stb.) telepíts alkalmazásokat, és mindig olvasd el az értékeléseket, mielőtt letöltöd őket. Emellett tartsd naprakészen a telefonodat, tehát mindig fogadd el a felkínált rendszerfrissítési lehetőségeket. A frissítések ugyanis segítenek a biztonsági rések kijavításában, így a hackerek kisebb valószínűséggel tudnak csak telepíteni kémprogramot a telefonodra.

A Google Playnek android telefonokra már van egy  “Live Threat Detection” funkciója a stalkerware programok ellen – számolt be róla a Nemzeti Kiberbiztonsági Hivatal. A telefonra telepített alkalmazásokat képes szűrni rosszindulatú (adathalászat profilú) programokat keresve. Majd riasztást küld a káros programokról értesítő formájában, így a felhasználónak lehetősége nyílik megoldani a problémát.