Amíg az uniós országok átlagosan 8 százalékot, addig Magyarország a GDP-jének kevesebb mint 5 százalékát költi közpénzből az egészségügyre. A MOK szerint ahhoz, hogy utolérjük az uniós átlagot, legalább 2500 milliárd forint pluszforrásra lenne szükség. Az elégtelen finanszírozás következménye a szakemberhiány, a hosszú várólista, az intézmények eladósodása. Továbbá az is, hogy a betegeknek a saját ellátásukhoz egyre nagyobb arányban kell hozzájárulniuk, jelenleg 30 százalékot fizetnek zsebből - írja a Népszava.
A szakmai szervezet az ellátórendszer problémáit hat tematikus tételben foglalja össze, és egy hetedikben az általuk javasolt megoldásokat sorolják. Ez utóbbiban egyebek mellett a források számottevő növelését, társadalmi párbeszédet, adatokra épülő döntéseket, további béremelést az orvosoknak és a szakdolgozóknak, és lakossági egészségmegőrző programokat javasolnak.
A Belügyminisztérium a közelmúltban egyszer már politikai hangulatkeltéssel vádolta meg közleményében a Magyar Orvosi Kamarát, miután a köztestület saját honlapján terjedelmes írásban részletezte, hogyan lehetetleníti el a betegellátást a finanszírozás szűkössége. A MOK erre válaszként jelentette be: kampányt indít az egészségügyi ellátás jobbításáért. Mint akkor is írták: a költségek töredékét sem fedező finanszírozás következménye a súlyos eladósodás és a betegek ellátatlansága. A mostani kampányhoz külön weboldal tartozik (tobbeterdemel.hu), amelyen egyebek mellett arra kérik a lakosságot, amennyiben egyetértenek a céljaikkal adják a nevüket az akció támogatásához.