Dömötör Csaba szerint óriási politikai erők mozdultak meg azért, hogy Ukrajna folytassa a háborút

Óriási politikai erők mozdultak meg azért, hogy Ukrajna folytassa a háborút, és cserébe "gyorsított pályán" megkapja a teljes jogú uniós tagságot - jelentette ki Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője Szegeden.

A nagyobbik kormánypárt országjárásának szegedi fórumát megelőző sajtótájékoztatón a politikus azt mondta, Ukrajna uniós csatlakozása kormányzati ciklusokon jócskán túlmutató horderejű ügy, ezért biztatnak mindenkit arra, hogy vegyen részt az erről rendezett véleménynyilvánító szavazáson.

Magyarország Ukrajna EU-tagságának vita nélküli megadása helyett párbeszédet akar. Azt, hogy a magyaroknak is legyen szavuk ebben a kérdésben - hangsúlyozta az EP-képviselő a Mihálffy Bélával (KDNP), a térség országgyűlési képviselőjével tartott tájékoztatón.

Dömötör Csaba szavai szerint Ukrajna uniós csatlakozása "több 10 ezer milliárdos kérdés", alapvetően befolyásolja Európa és Magyarország jövőjét, nemcsak gazdasági, hanem biztonsági értelemben is.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen arról beszélt, hogy Ukrajna 2030 előtt teljes jogú taggá válhat, ami eleve kizárja annak lehetőségét, hogy végigvigyék azt a tárgyalássorozatot, amelyhez korábban mindig ragaszkodtak - közölte.

Hozzátette: Európa elköltött 53 ezer milliárd forintnak megfelelő összeget a háborúra, nem beszélnek azonban arról, hogyan fordítanának további milliárdokat Ukrajna támogatására.

Az ukrán csatlakozás átrendezné az uniós támogatáspolitikát: egyértelmű, hogy nettó befizetővé válnának azok az országok, amelyek eddig nettó haszonélvezők voltak - mondta Dömötör Csaba.

A politikus megjegyezte, nem esik szó arról sem, hogy milyen következményekkel járna, ha a jelenlegi egyharmadával bővülne az uniós termőterületek nagysága. Ennek következményeként át kellene alakítani a mezőgazdasági támogatáspolitikát, ezért is került már szóba, hogy csökkenteni kellene a területalapú támogatásokat. Hozzátette: Ukrajnában intenzív a génmódosított növények termesztése, így a csatlakozásnak egészségügyi, élelmiszer-biztonsági vonatkozásai is lennének.

Az EP-képviselő kitért arra is: végképp nem beszélnek a kisebbségek helyzetéről, így a kárpátaljai magyarok nyelvhasználati jogairól.

Úgy fogalmazott: az Európai Néppárt (EPP) - benne a Tisza Párttal - a hajtóereje a gyorsított csatlakozás és a háború folytatása stratégiájának. A legutóbbi EP-határozatban - amelyet megszavazott az EPP és a Tisza Párt - Ukrajna teljes mértékű és feltétel nélküli támogatásáról beszéltek. Az eggyel korábbi határozat azt is rögzíti, hogy katonai támogatására a bruttó hazai termék (GDP) 0,25 százalékát kellene költenie minden tagországnak - ismertette Dömötör Csaba.

Az EPP korábban egyértelművé tette, hogy annak, aki a soraiba akar tartozni, vállalnia kell Ukrajna feltétel nélküli támogatását - fűzte hozzá.

Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője azt is megerősítette, hogy az EPP Ukrajna segítésének pártja. Manfred Weber és a Tisza Párt körvonalazódó megállapodása szerint a Tiszának mindent meg kell szavaznia, cserébe minden támogatást megkapnak.

Támogatják a rendezvényeiket, kampányukat, bújtatják őket mentelmi jog mögé, falaznak nekik, ha letagadják az aláírásukat egy előterjesztésen. Emellett továbbra is visszatartják a magyaroknak járó uniós forrásokat, azért, mert ettől - ahogy Kollár Kingától "tudjuk" - választási előnyöket remélnek - sorolta a politikus.

Szavai szerint a Tisza Párt pont úgy viselkedik, mint az MSZP a bevándorlási vitában. Magyarországon letagadják, Brüsszelben pedig megszavaznak mindent, amit elvárnak tőlük.

Dömötör Csaba szerint Magyar Péternek, aki kifogásolta, hogy egy grafikán ukrán zászló került a kezébe, Manfred Webertől kellene kérnie, hogy vegye ki azt onnan. Az EPP frakcióvezetője azonban ezt nem akarja, sőt még ukrán pólót is ad a Tisza Párt európai parlamenti képviselőire, ahogy ez az EP plenáris ülésén történt. (MTI/Fotó: Oláh Tamás)