Katonai fenyegetettség idején logikus, hogy Ukrajna növeli a haderejét, de ahhoz, hogy ez erős legyen és készen álljon a jövőre, mindenkinek, férfinak és nőnek egyaránt szolgálnia kell – jelentette ki Pavlo Palisza, az Elnöki Hivatal helyettes vezetője a Bihus YouTube-csatornának adott interjújában.
Palisza elmondta: „Ez az én véleményem, nem vagyok benne biztos, hogy az Elnöki Hivatal általában osztja, de talán olyan körülmények között, amelyek között vagyunk és az előrejelzések szerint a következő 10-20-30 évben is maradunk… Vagyis a szomszédunk az, aki fizikailag tönkre akar minket tenni, nem fogja feladni szándékait. Talán későbbre halasztja.” Válaszát folytatva hozzátette, hogy ilyen körülmények között és a megszerzett tapasztalatok ismeretében „teljesen logikus lenne, ha katonai fenyegetettség idején mélyebben közelítenénk meg a hadsereg növelésének kérdését”.
„Ezzel együtt kell élnünk, azzal a tudattal, hogy minden megismétlődhet, ha nem vagyunk elég erősek. Ahhoz, hogy elég erősek legyünk, és ne legyenek ilyen árnyalatok az állampolgárok bevonásával a hadseregbe, szerintem át kell gondolni egy bizonyos átmeneti időszakot, hogy az állampolgárok tisztában legyenek azzal, hogy mindenkinek szolgálnia kell” – vázolta a helyettes elnöki hivatalvezető. Mint hangsúlyozta, ez az állam védelmének kötelezettsége, amelyet az Alkotmány határoz meg az állampolgárok számára. Azt is kijelentette, hogy Ukrajnának tanulnia kell Izrael tapasztalataiból. Elsősorban, ha egy állampolgár tisztséget, oktatást vagy állami költségvetési juttatást kíván kapni, akkor szolgálnia kell.
„Oké, van egy minimális szerződés, legyen egy év. Férfiak és nők egyaránt a hadseregben. Főleg a modern hadseregben sokféle munka vár minden emberre. És ezalatt általános katonai kiképzést kapnak, megértik, hogyan működik a hadsereg rendszere. Teljesen tudatosan csatlakozhatnak a tartalékhoz ugyanabban az egységben, abban a csapatban, ahol szolgálnak. A férfiak és a nők jobban megértik” – magyarázta Palisza. Azt is hangsúlyozta, hogy ha olyan államot akarunk építeni, amelyben gyermekeink boldogok lesznek, akkor készen kell állnunk a védelmére. És ezt a megértést nemzedékről nemzedékre kell továbbadni – vélekedett. „Sikeresek akarunk lenni a jövőben. Olyan erősek, hogy egyik szomszédunk vagy instabil egyén se gondolja egyszerűen azt, hogy megismételheti 2022-t” – tette hozzá.
Az elnöki hivatalvezető-helyettes külön beszélt a női mozgósításról. Tájékoztatása szerint ez a kérdés inkább a hiányszakterületekről szól, például orvosi területekről és hasonlókról. Véleménye szerint ez a kérdés jelenleg nem sürgős. „Számomra úgy tűnik, hogy a nők katonai szolgálata inkább önkéntes. De a jövőben, mint mondtam, az ukrán sajátosságokat figyelembe véve tanácsos lenne fontolóra venni az izraeli fegyveres erők tapasztalatainak alkalmazási lehetőségét” – összegezte Pavlo Palisza. (karpat.in.ua)