Megdöbbentő és elfogadhatatlan, hogy szabadlábon védekezhetnek a csepeli kábítószer-gyárosok - írta a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos szerdán a Facebook-oldalán.
Horváth László a bejegyzésében feltette a kérdést: mi folyik itt a bíróságon? Közlése szerint a Fővárosi Törvényszék ma másodfokon is helybenhagyta "az egykori amerikai nagykövettel cimboráló bíró döntését!"
A kormánybiztos azt írta: "nem számított a csepeli rajtaütés során lefoglalt mázsányi kész kábítószer, a receptek, az álnéven rendelt több tonnányi alapanyag, és nem számított a rendőrség és az ügyészség letartóztatási indítványa sem".
Horváth László úgy fogalmazott, "a bíróság független, de véleményünk lehet: nincs az a szülő, aki szerint helyes, ha kábítószergyártó gyanúsítottak szabadlábon jöhetnek-mehetnek!" A kábítószer-gyártókat le kell csukni, ezzel egy ország ért egyet, de a jelek szerint nem mindenki! - tette hozzá.
Horváth László rámutatott: ezért kellenek a megkerülhetetlen és szigorú törvények: ilyen többé nem fordulhat elő!
A Fővárosi Törvényszék szerda délután közleményben tudatta, hogy a törvényszék jogerős döntésével helybenhagyta a Budai Központi Kerületi Bíróság korábbi határozatát, amely elutasította annak a két gyanúsított férfinak a letartóztatását, akivel szemben jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt indult nyomozás.
A végzés a két gyanúsított tekintetében végleges - írták.
A törvényszék az MTI-hez eljuttatott közleményében emlékeztetett, a Budai Központi Kerületi Bíróság április 4-én hozott nem jogerős határozatával elutasította annak a két gyanúsítottnak a letartóztatását, akivel szemben kábítószer üzletszerűen elkövetett készítésének elősegítése miatt indult nyomozás.
A bíróság a döntését akkor azzal indokolta, a két gyanúsított esetében a velük közölt gyanúsítás még említés szintjén sem tartalmazott olyan tényeket, amelyek azt támasztották volna alá, hogy szándékuk és céljuk lett volna a náluk tárolt vegyi anyagokból kábítószernek minősülő anyag előállítása.
Az ügyészség azért jelentett be fellebbezést a döntéssel szemben, mert álláspontja szerint a két férfival szemben közölt gyanúsítás a törvényi tényállás valamennyi elemét tartalmazta, és a bíróság a gyanúsítás hiányosságai miatt nem látta megalapozottnak a gyanút.
A Fővárosi Törvényszék megállapította, a gyanúsítás közlésekor a cselekmény történeti tényállásának lényegét úgy kell közölni, hogy annak alapján a bűncselekmény megállapítható legyen.
Felhívták a figyelmet arra, hogy "az alapos gyanút objektív tényeknek kell alátámasztania (...) nem lehet szubjektív vélekedés vagy puszta feltételezésekből történő további következtetés".
Kifejtették, a gyanúsításban leírt történeti tényállás nem felel meg e jogszabályi követelményeknek, mert "nem tartalmazza sem a gyanúsításban felhívott, sem pedig az ügyészség által a fellebbezésben hivatkozott más, egészséget veszélyeztető bűncselekmény valamennyi törvényi tényállási elemét" - emelték ki.
Tudatták azt is, hogy a "megalapozott gyanú nem parttalan fogalom (...) nem bármely bűncselekmény gyanúját jelenti", a felmutatott bizonyítékoknak pedig konkrét bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúját kell alátámasztaniuk.
Ebben az esetben - ahogyan arra az elsőfokú bíróság is helyesen hivatkozott - a történeti tényállás hiányos, nem felel meg az eljárási törvényben meghatározott általános és különös rendelkezéseknek. A gyanúsítás hiányosságát a fellebbezés írásos indokolásában maga az ügyészség sem vitatta - olvasható a bíróság közleményében.
Horváth László kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos április 4-én jelentette be a Facebook-oldalán, hogy a korábbi Csepel Művek területén 500 ezer adag kristály nevű drogot foglaltak le a rendőrök, összesen pedig több mint 100 kilogramm, a feketepiacon félmilliárd forintot érő kábítószert foglaltak le.