Megcsinálták az algoritmust, mely képes lehet azonosítani azokat az embereket, akik gyilkosokká válhatnak

Az Egyesült Királyságban az Igazságügyi Minisztérium egy olyan algoritmust fejlesztett, amely képes lehet azonosítani azokat az embereket, akik gyilkosokká válhatnak - írta a hvg.hu.

Az eredetileg „gyilkosság-előrejelzési projektnek” nevezett eszköz a rendőrségi – többek között az áldozatokhoz, a tanúkhoz és magukhoz a gyanúsítottakhoz tartozó – adatokat használt fel, hogy a jövőben képes legyen megvédeni az emberi életet.

A programot a Statewatch nevű polgári szabadságjogokat felügyelő szervezet fedezte fel. A csoport által megszerzett dokumentumok alapján úgy tűnik, 100-500 ezer emberre vonatkozó rendőrségi adatok alapján fejlesztették ki előrejelző eszközt. A jelek szerint az Igazságügyi Minisztériummal olyan, az egyénre vonatkozó érzékeny adatokat is megosztottak a hatóságok, mint a mentális egészség, a függőség, az öngyilkossági kísérletek és a fogyatékosság.

Sofia Lyall, a Statewatch kutatója szerint a modell megerősíti és felerősíti a büntetőjogi rendszer alapját képező strukturális diszkriminációt. A minisztérium azonban azt közölte, a projekt kizárólag kutatási célokat szolgál, a célja pedig, hogy segítsen jobban megérteni annak a kockázatát, hogy a próbaidőn lévők milyen valószínűséggel követhetnek el súlyos erőszakos bűncselekményt. A minisztérium szerint az erre vonatkozó jelentést idejében közzé fogják tenni a szakemberek.