Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Keith Kellogg a The Times-nak adott interjújában kijelentette, hogy Ukrajna egy békemegállapodás keretében felosztható lenne „szinte úgy, mint Berlin a második világháború után” – írja az Ukrajinszka Pravda cikkére hivatkozva az Index.
Úgy lehetne megoldani, hogy hasonlítson arra, ami Berlinnel történt a második világháború után, amikor volt orosz zóna, francia zóna, brit zóna és amerikai zóna – fogalmazott Kellogg.
A különmegbízott elképzelése szerint a brit és francia csapatok az ország nyugati részét ellenőriznék „biztosító erőként” míg az orosz hadsereg a megszállt keleti területeket. Közöttük ukrán csapatok és egy demilitarizált övezet helyezkedne el.
Kellog szerint a Kijeven is áthaladó Dnyeper folyótól nyugatra állomásozó angol-francia erők „egyáltalán nem lennének provokálóak” Moszkva számára. Véleménye szerint Ukrajna elég nagy ahhoz, hogy békefenntartó csapatokat fogadjon, de az Egyesült Államok nem biztosítana katonai jelenlétet.
A demilitarizált övezetet a jelenlegi ellenőrzési vonalak mentén, 15-15 kilométeres visszavonulással alakítanák ki mindkét oldalon.
A cikk megjelenése után Kellog az X közösségi oldalon tisztázta, hogy szavait félreértelmezték. Állítása szerint csak a békefenntartó erők felelősségi zónáiról beszélt, nem Ukrajna felosztásáról.
Az interjú azután jelent meg, hogy Donald Trump amerikai elnök, aki gyors tűzszünetet ígért Ukrajnában, egyre gyakrabban fejezi ki elégedetlenségét Moszkva lépéseivel szemben. Április 11-én Oroszországban tárgyalásokat folytatott Trump diplomáciai küldötte, Steve Witkoff és Vlagyimir Putyin az orosz agresszió befejezéséről.